Okružní cykloturistický výlet po nejhezčím dánském ostrově 19. – 23. 06. 2002
V červnu 2002 jsme se s Denisou chystali za kamarádem, který je pracovně v italském Římě. Přestože nemám města zrovna v oblibě, Denisa mě utvrzovala, že Řím se mně určitě bude líbit. Plány se ovšem změnily – Milan nás neměl kde ubytovat. Přemýšleli jsme co s volným prodlouženým víkendem, až Denisa objednala lístky na loď a vyrazili jsme – na Bornholm.
Tento nevelký, nejvýchodnější ostrov Dánska leží v Baltu, jižně od švédského pobřeží. Ostrov je dostupný letecky nebo lodí, ovšem do lodě se můžete dostat i na kole, autem, nebo vlakem. Lodě do Rønne, „hlavního města“ Bornholmu, jezdí pravidelně z dánské Kodaně, švédského Ystadu, v turistické sezóně potom i z německého Sassnitz a polských Swinoujsce. My jsme vyrazili z Kodaně ve 23:30. Na cestu tam jsme měli objednanou kajutu, a tak hned po nalodění jsme zalehli do postelí a probudili se ráno na místě. Plavba trvá dle povětrnostních podmínek šest až sedm hodin. Ráno v šest jsme v Rønne vystupovali z lodě.
Než jsme se podle mapy trochu zorientovali, začaly otvírat první obchůdky a tak jsme se nejprve na náměstí nasnídali. Ale potom už vzhůru do sedel a na CESTU! Nikam jsme nespěchali a naplno si užívali krásnou okolní přírodu. Bylo teprve před začátkem turistické sezóny a tak jsme téměř všude byli sami. Z Rønne jsme vyrazili po jižním pobřeží ostrova po cyklostezce č. 7. Okolo poledne jsme měli za sebou cca 30 km a právě jsme přijížděli k nejjižnějšímu bodu ostrova. Je jím pláž Dueode, která je zároveň největší pláží na ostrově. Chvílemi jsme měli pocit, že jsme na poušti. Jemný písek na několika kilometrech. Na koupání to ale nebylo, a tak jsme šlapali dál. Nedaleko odtud bylo první městečko na naší cestě – Nexø. Stavili jsme se zde na výbornou pizzu a po krátké prohlídce města jsme pokračovali do Svaneke. Hned na začátku tohoto rybářského přístavu jsme objevili turistickou ubytovnu a využili jejích služeb. Po uložení kol a vybalení věcí jsme vyrazili na procházku. K večeři jsme si dali výborné uzené ryby z místních udíren. Uzené ryby jsou vyhlášenou specialitou a kdo je na Bornholmu neokusil, jakoby tady ani nebyl. Ryby jsme potom spláchli pár pivy v rybářské hospodě a už hurá do postele.
Druhý den jsme vyrazili až po malém nákupu a hned za městem jsme si udělali snídani v trávě. Po příjemné chvilce jsme pokračovali dál po pobřeží, tentokráte už severním. Na to, jak je ostrov malý, se krajina rychle změnila a pláže vystřídalo kamenité pobřeží a útesy. Podle mapy a informačních materiálů jsme věděli o zvláštních kulatých kostelech. Nejznámější z nich leží u obce Østerlars. Proto jsme nelenili a udělali malou odbočku do vnitrozemí. Po návštěvě kostela, která stála zato, jsme se vrátili zpět na pobřeží, konkrétně do nejhezčího města na ostrově, do Gudhjemu. Toto pěkné místo leží zhruba uprostřed severního pobřeží ostrova na svahu padajícím k moři. Odtud také vyplouvají lodě k malému ostrůvku s vojenskou pevností – Christiansø. My jsme zde poobědovali a šlapali dál. Čekaly nás nejznámější útesy ostrova. Jsou to útesy svobody, Helligdomskliperne. Tedy po další zastávce jsme dojeli do Sandvigu. Zde jsme nejprve hledali ubytovnu a pak už procházkou jsme dosáhli nejsevernějšího bodu ostrova. Je to pěkný kap s majákem.
Snídani dalšího dne jsme si vychutnali u hradu Hammerhus a zamířili jsme po cyklostezce č. 2 do vnitrozemí. Dnes jsme měli v plánu vyjet na nejvyšší bod ostrova. Cestou jsme projížděli hezkými lesy, míjeli jsme samoty a stánky s ovocem a zeleninou bez prodavačů – pouze s pokladničkami. Z Rytterknægtenu, kde stojí rozhledna a odkud je vidět na celý ostrov kolem dokola, jsme vrátili zpět na západní pobřeží do Rønne. Ovšem plná ubytovna nás přinutila opět šlápnout do pedálů a tak jsme dnes našli ubytování v Hasle. K večeři jsme opět využili udírnu – nemohli jsme chybit.
Poslední den našeho pobytu na Bornholmu jsme vyrazili na sever, ale po návštěvě útesů Jons Kapel jsme se otočili o sto osmdesát stupňů a vraceli se zpět k Rønne. Téměř jsme tak uzavřeli pomyslný kruh po obvodu ostrova. Cestou zpět do přístavu jsme se ještě zastavili na chvíli na pláži a okusili vlny Baltu. Potom nás už čekaly formality u lodě a dlouhá jízda zpět do Kodaně. Celkově jsme urazili zhruba 210 kilometrů.
Závěrem pár rad a postřehů. Bornholm je dánský ostrov a platidlem je tedy dánská koruna. Euro se zde dá použít také, ale jsou místa kde ho neberou. Domluvíte se zde anglicky nebo německy, výhodou je znalost jazyků obou. Bornholm je velice oblíben u německých turistů a proto bych doporučil návštěvu mimo hlavní sezónu, která je o prázdninách. V sezóně bývají plné i všechny ubytovny a s ubytováním může být problém. Turistické ubytovny jsou označeny symbolem domečku a stromu, v dánštině jsou to Vandrhjemy. Cena za lůžko a noc se tu v roce 2002 pohybovala okolo 100,- dánských korun. Výhodou je vlastní povlečení nebo spacák. Jinak je možnost využívat kempů nebo tábořišť. Cena lodního lístku z Kodaně a zpět s kajutou na jednu cestu byla v roce 2002 DKK 700,- za osobu. Ostrov je protkaný spoustou silnic a také cyklostezek, které vedou mimo silnice, proto je zde pohyb na kole velice příjemný. Návštěvu můžu doporučit úplně všem.