Hořce  
Pěšky, na lyžích, na kole ...  
 
 

Vysoké Tatry ´04 ...

 

 

Týdenní dovolená v nejvyšších horách Slovenska 03. - 10. 07. 2004

            Protože všechny nápady, kam letos na dovolenou z nějakých důvodů nevycházely, uvítali jsme s Denisou tátův nápad a společně s ním a Kačkou jsme začátek prázdnin strávili ve Vysokých Tatrách. Tentokrát Vám neposkytnu podrobné vyprávění, ale pouze pár informací, které můžete brát jako inspiraci.

            Cesta do Tater nebyla nijak hrozná, od nás (okolí Jablonce nad Nisou) je asi nejvýhodnější trasa přes Hradec Králové, Olomouc, Bumbálku, Žilinu a Liptovský Mikuláš do Popradu. Využívá se i pár úseků dálnice, proto je zapotřebí dálničních známek, jak v Čechách, tak na Slovensku. Desetidenní známky stojí v obou zemích 150,- korun dané měny. My jsme vyrazili brzo ráno a navečer jsme už ochutnávali borovičku v Tatrách.

            Ubytování se dá sehnat všude, ať už v hotelích, pensionech, kempech, nebo v soukromí. My jsme využili posledně jmenovanou možnost v Huncovcích.

            Náš program vypadal následovně a nutno podotknout, že bych ho doporučil všem trochu zdatným turistům. Měli jsme štěstí a vyšlo nám pěkné počasí, což nebývá začátkem července samozřejmostí.

  1. Starý Smokovec - Hrebienok (pozemní lanovkou) - Téryho chata - Priečne sedlo - Zbojnická chata - Hrebienok - Starý Smokovec. Jedná se o přechod vysoko poleženého sedla, je potřeba mít odpovídající vybavení (obuv, pití, jídlo) a trochu kondici. Je to celodenní túra cca na 8 hodin.

  2. Starý Smokovec - Slavkovský štít. Výstup na jeden z nejvyšších tatranských vrcholů. Technicky není náročný, sestup je stejnou cestou. Čas cca 6 hodin.

  3. Popradské pleso - Sedlo pod Ostrvou - Sliezky dom - Starý Smokovec. Pěkná nenáročná trasa po Tatranské magistrále. Pro dopravu ze Smokovce k Popradskému plesu jsme využili tatranskou elektrickou železnici. Čas cca 6 hodin

  4. Volný den - věnovali jsme ho návštěvě Popradu, Kežmaroku, Vyšných Ružbach a Staré Lubovni.

  5. Tatranská Lomnica (lanovka) - Skalnaté pleso - Velká Svišťovka - Chata pri Zelenom plese - Tatranská Lomnica. Opět nepříliš náročná trasa pouze na pár místech zajištěná řetězy.

  6. Štrbské pleso - Mlynická dolina - vodopád Skok - Bystré sedlo - Furkotská dolina - Štrbské pleso. Přechod sedla, za sněhu náročnější na orientaci, platí stejná pravidla jako v bodě 1.

  7. Cesta domů

Celkově shrnuto jsou Vysoké Tatry nádherné hory, ovšem přišly mně trochu přelidněné. Na místech kde bych očekával pouze zkušené turisty s kvalitním vybavením, jsme potkávali lidi, kteří vůbec netušili do čeho jdou. Ani se nedivím, že je v Tatrách tolik zranění a Horská služba má, bohužel, tolik práce. Služby jsou na docela slušné úrovni a dost věcí je podobných s naší republikou. Při noclezích na horských chatách lze využít slev na turistické, spíše pak horolezecké průkazy. Doufám, že Tatry nedoplatí na pohromu, která se tu stala v listopadu 2004.

FOTOGRAFIE